Kínos! - Teljesen elment az eszed?!
Feszültség a kommunikációban - de miért?
Néha, de mondjuk ki bátran, hogy gyakran felmerülnek ellentétek közöttünk. Mindenki észreveheti ekkor a kommunikációban felszínre került feszültség által hogy ez így van. De ez ilyenkor egyáltalán nem csoda - a feszültség önmagában nem izgat fel hanem az ügy - ha pl haragszunk egymásra valamiért. Ennek megvan az oka és az lett a feszültség motorja. Ilyenkor felgerjedünk mert talán egészen mást akarunk - az akaratok ütköznek - és nem is titkoljuk hogy ellentétek vannak a feszült beszéd mögött.
Ekkor azt hallhatjuk hogy nyugodjunk le vagy pedig hogy harcoljunk tovább a magunk igazáért. A felgyülemlett feszültség ilyenkor legitim.
A következô eset azonban nagyon kínos. Mert ilyen eseteben felléphet egy kínosan nagy feszültség, mégpedig anélkül hogy komolyabb ellentét okozná azt. Sôt talán ilyenkor már éppen azon vagyunk - azért kommunikálunk - hogy vessünk véget magának az oknak, ekkor már megpróbálkozunk megegyezni/közeledni egymáshoz - de ekkor már nem az ok/okok miatt veszekszünk. Ez a fajta félreértés, éppen ezért - mert már alig van okunk rá - kész teljesen kihozni a sodrunkból. Ekkor még mérgesebbek leszünk mert észrevesszük hogy egy semmiség okozta a felbôszülést. És ez így van/így is kialakulhatnak, az ezen típusú feszültségek egy volt semmiség ellenére is fokozódhatnak.
Nem értjük hogy miért is történt a kirobbanás és az azt követô konfliktus? Már már szégyenlik is a szereplôi.
Az effajta feszültségek gyakran a kommunikáció különbözô stílusából eredhetnek. De ezek mégsem elhanyagolható körülmények mert rossz esetben még nagyobb konfliktusokhoz söt betegségekhez is vezethetnek. - Tulajdonképpen egy semmiért!
Nézzük meg néhány rossz beszéd stilusok gyakori jellemzôit.
Másképpen fogja fel amit mondasz
Segíteni akarsz de tolakodásnak veszi fel.
Megértô akarsz lenni de hidegen hagy
A beszéd ritmusát próbálod helyrehozni de nem sikerül. Az ebbôl eredô személyi zavar pl kisebbségi érzések stb.
........................................................................................................................................................
- Hát te mondtad?
- Soha, ezt soha nem mondtam!
- De mondtad. Hiszen halottam.!
- Nekem pedig ne mond hogy én mit mondtam!
....................
Ebben úgye érezhetô már a feszültség, de mi a probléma? Egy gyerekes csökönyösség és a szándék félreértése.
netkobzos