Élethelyzetekre, amikor a szabad akarat tisztán és világosan érvényesül voltam kíváncsi. Legalábbis eddig még nem kaptam erre világos és elfogadható példákat.
Az a helyzet állt most elô hogy könnyebb beszélni/filozófálni a szabad akaratról mint példákkal illusztrálni, azt ezekkel bizonyítani.
Maga a valóság tagadja azt, hogy van szabad akarat de az illúziója tart a fogságában minket mert talán szeretnénk hogyha volna szabad akaratunk.- Pedig nem jó volna. Persze ez nem azt jelenti hogy néha nincs szabad választásunk. De ez nem jelenti azt hogy a saját akaratunk, valami misztikus szabadsággal volna felfegyverezve.
Az egyik olvasóm a hôsöket említette példaképpen és ide sorolhatnánk a szenteket, vértanukat stb is. Az olvasóm szerint a szabad akarat a vállalásban nyilvánul meg. A hôsök dicsôsége igazán az hogy vállalták még a halált is, teljes akaratukkal.
Teljes akaratukkal – mondom – és ez így is teljesen érthetô. A szabad akarat feltételezése már sértené – szerintem – a dicsôségüket mert akkor az a akaratra helyezi a hangsúlyt. Pedig az amiért küzdöttek az a megfontolásuk/meggyôzôdésük alapján történt – ezt kellett akarni. A megyôzôdésük vált akarattá bennük, mert a saját akarat létezését és fontosságát nem firtatom – ellenkezöleg. Csak akkor áll meg az ész ha az akaratomat tekintem szabadnak – mert úgy gondolom akkor hogy meghalni bizonyára nem akartak ezek a hôsök. De éppen azért voltak hösök mert vállalták/ készek voltak meghalni és tudták is azt, hogy ezzel számolni kell. Nem engedték meg maguknak hogy másképpen cselekedjenek a halálfélelem miatt.
A hôsöket szeritem inkább erôs akaratúaknak kell tekinteni a meggyôzôdésük alapján. Mint egy sportoló aki mindent félretesz a futam ideje alatt. Kordába tartja az akaratát a cél érdekében.
A hôsök tehát nem jó példák a szabad akarat munkálkodására, hanem annak ellentétére vagyis helyesebben egy saját erôs akaratra. De úgy is lehet mondani hogy szabad akaratból tették amit tettek de ez csak azt jelenti hogy senki más sem kényszerítette ôket csak a saját meggyôzôdésük.
Azonban az is lehetséges hogy itt az olvasóm a fordított bizonyítás elvét gyakorolja velem szemben.
A logikája a következö:
1: Nézz a hôsök példájára stb – rengeteg van.
2: És az amit látsz az a szabad akarat kifejezése.
Tehát azt tanácsolja nekem hogy induljak ki a példákból és azt fogadjam el mint a szabad akarat kifejezését/tartalmát. Ez az elv is egy gyakran használt metódus és ehhez módszerhez majd külön ki kell térnem.
netkobzos