Az olvasóim közül többen reagáltak. Néhány példa.
Vannak jóindulatú elôitéletek jegyezte meg valaki. Ha valakirôl pl pozitív az elsô benyomásom akkor azt terjesztem mások felé. Ez egy egyfajta pozitiv elôitélet. - Nagyon érdekes megjegyzés, azt hiszem hogy könnyû megérteni. Remélem hogy jobban kifejti majd a kedves olvasóm.
Egy másik olvasóm már az elsô szó hallatára – amikor valaki igaznak próbálja cimkézni/bemutatni a mondanivalóját már "tudja" hogy hazugsággal áll szemben. Ez nem csoda hogy elôfordul mert az elôitéletek nem akarnak meggyôzni valakit, vagy vitára tárni a dolgot, hanem elvárják hogy csak úgy mint igazságot, gondolkodás nélkül elfogadják ôket. És ezt érezni is lehet a szituációban, azt hogy az elvárás szerint nyersen kell elfogyasztani ôket. Ha valaki tehát nem képes/vagy nem akar az "igaza" mellett érvelni, nemcsoda hogy ilyen ellenérzéseket válthat ki a mondanivalója.
Más olvasóim az az elôitéletek hasznáról írnak nekem. Ezek között találhatók a "szenvedôk" Hasznosak lehetnek - mondja az egyik olvasóm – a csalódások szempontjából. Minden csalódásból ugyanis tanulni is lehet. De a helyreállítás évekig is eltarthat vagy soha nem valósul meg. Ez bizony szomorú is lehet ha pl félreértés az alapja.
Bölcs naivitás?Ennek egyik változata az egyik "elôitéletementes" olvasóm. Elcsodálkoztam hogy ilyenek is léteznek. Ezek azok akik mint ártatlan gyermeki lélekkel, nyitott karokkal (majdnem naivan lehetne mondani) viszonyulnak mindenkihez. Ezek sokat szenvedhetnek de a csalódásuk árán leplezôdnek le igazán a hazugságok és ezt pedig mint haszont könyvelik el.
Ez a fajta viszonyulás a gyermekkorra jellemzô a legjobban de amint észlelem a felnôttek között is megtalálható ez a fajta jellemvonás.
Mint módszert is érdemes felismerni mert írígylésreméltó is lehet azok számára akik túlzottan óvatosak mint pl én. E hozzáállás szerint tehát mindent elfogadok mint információt amíg az ellenkezôjérôl még nem gyôzôdtem meg.
Ilyen a teljesen nyitott ember amely befogadja az információt de nem tartja – egyenlôre - sem elôitéletnek sem igazságnak, hanem csak mint "útjelzöt" használja amit tesztelni kíván majd amikor ez lehetségesé válik
.
Ilyen nyitott emberé szeretnék válni én is.
Netkobzos