Amikor elkerülik a legfontosabbat
Szépítgetjük a ruháinkat, arcunkat, otthonunkat, udvarunkat stb. Ezek mind pozitiv dolgok. Benne van ez – hogy szeretjük a szépet - a lényünkben. Talán innen származik az is amikor szépítgetünk akkor is amikor nem kellene.
A szépítgetôk ismeretes érvelései – ha baj van a fiatalokkal – a következôkre hivatkoznak.
a környezet szerepére
az anyagi helyzet szerepére
az öröklôdési fakktorokra
Mindezek a befolyások/csoportosítás ténylegesek de ez a felsorolás lehetôvé teszi a szépítgetés folyamatát is. Egy nagyon fontos tényezôt lehetséges ugyanis kihagyni a magyarázatokból – egy aktuális esetben - és ez a gondolkodásmód szerepét. Persze, a felsorolt tényezôk között ott van/megbújik a gondolkodásmód is de oda jutva nem kerûl kiemelten sorra annak megvilágítása. Valami miatt oda jutva – pedig ez az egyik legfontosabb tényezô - már mint tabu és nem beszélnek róla. Megérintik ugyan azzal hogy alapjában itt az értekrendrôl van szó de hogy ez az értékrend - az aktuális esetben - miben rejlik arról hallgatnak a szépítgetôk.
A legfontosabbról tehát nem beszélnek, vagy elkerûlik mintha lényegtelen volna. Pedig engem gyakran éppen az érdekel hogy hogyan gondolkodott egy elkövetô amikor elkövette a kegyetlenséget. Amikor az újság ismerteti a történteket akkor azt a benyomást kelti bennem hogy az ujságíró durván szépítget. - Tilos ezt megtudni?
Ha egy gyermekbôl törvényszegô lesz, miért gondosan elkerûlni éppen azt – a gondolkodásmódja - ami oda vezette ôt. Amikor tulajdonképpen a gondolkodásmódja az érdekes mert azt megtanulta – ez nem született tulajdonság - valahol amely a mozgatórugója lett. S ha ez kiderül csak akkor lehet eredményesen tovább lépni. Hol tanulta? Kitôl tanulta? kérdések is olyanok amelyek eredményesebbé tehetik a segítés módját, hiszen segíteni akarunk rajta, de így hogyan?
Bárhogyan is megszólíthatod/büntetheted de ha nem változik a gondolkodásmódja akkor tulajdonképpen marad minden a régiben, nem?
És ha netán mégsem akarna megjavulni akkor is jó ha megtudjuk állapítani hogy miért tette? Mert ha segíteni nem tudunk – ebben a pillanatban - akkor azon kell gondolkodnunk hogy miért nem tudunk.
netkobzos